Statut Polskiego Związku Hodowców Koni
Statut Polskiego Związku Hodowców Koni
Rozdział 1.
Postanowienia ogólne.
§ 1.
- Polski Związek Hodowców Koni, zwany dalej PZHK, jest dobrowolną i samorządną społeczno – zawodową organizacją, reprezentującą i broniącą praw i interesów hodowców koni – członków organizacji zrzeszonych w PZHK, na obszarze swego działania.
- PZHK działa jako krajowy związek rolniczych zrzeszeń branżowych, na podstawie ustawy z dnia 8.10.1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32 poz.217, z późniejszymi zmianami).
- PZHK zrzesza Okręgowe lub Wojewódzkie Związki Hodowców Koni o zasięgu co najmniej wojewódzkim i Związki Rasowe lub Użytkowe o zasięgu większym niż jedno województwo, zwane dalej Związkami, działające na podstawie ustawy z dnia 8.10.1982 r. o społeczno- zawodowych organizacjach rolników oraz jako członków wspierających inne osoby prawne, o zasięgu większym niż jedno województwo, związane z hodowlą lub chowem koni, działające na podstawie innych ustaw. Ponadto PZHK może nadać godność członka honorowego.
- PZHK z siedzibą w Warszawie działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, państw Unii Europejskiej oraz innych państw.
- PZHK posiada osobowość prawną.
- PZHK używa pieczęci okrągłej i podłużnej z napisem: Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie. PZHK może używać loga określanego przez Zarząd.
- PZHK działa z poszanowaniem statutów zrzeszonych członków.
- Uchwały statutowych władz PZHK wiążą członków PZHK.
- PZHK może zaskarżać uchwały władz statutowych członków PZHK, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Członkowie organizacji zrzeszonych w PZHK mają prawo do noszenia odznaki PZHK.
- PZHK może powoływać do realizacji celów statutowych biuro.
- PZHK może być członkiem innych organizacji krajowych i zagranicznych.
Rozdział 2.
Cele i środki działalności PZHK
§ 2.
- Celem działania PZHK jest:
- reprezentowanie w Polsce, a także poza jej granicami, interesów i ochrona praw hodowców koni – członków organizacji zrzeszonych w PZHK,
- pomoc członkom PZHK w sprawach merytorycznych i organizacyjnych,
- doskonalenie hodowli i chowu koni,
- PZHK realizuje swoje cele w szczególności poprzez:
- nadzór i kontrolę nad sprawami organizacyjnymi i merytorycznymi członków w zakresie zlecanych im zadań oraz udzielanie im pomocy w tych sprawach,
- opracowywanie i realizację programów hodowlanych,
- identyfikację koni i wydawanie paszportów zgodnie z przepisami prawa,
- wpis koni do ksiąg hodowlanych, ocenę wartości hodowlanej lub użytkowej koni, rejestrację i selekcję źrebiąt, prowadzenie i wydawanie drukiem ksiąg koni zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz wykonywanie innych zadań zleconych przez ministra właściwego ds. rolnictwa,
- współpracę z krajowymi oraz zagranicznymi organizacjami i hodowcami o podobnym lub zbliżonym charakterze działania,
- reprezentowanie na arenie międzynarodowej hodowców koni zrzeszonych w Związkach będących członkami PZHK,
- inicjowanie badań naukowych i programów ich wdrożeń,
- współdziałanie z organizacjami i instytucjami krajowymi zajmującymi się hodowlą i użytkowaniem koni,
- współudział w opracowywaniu i opiniowaniu aktów prawnych dotyczących hodowli i chowu koni,
- szkolenie fachowe kadry specjalistów i pomoc na rzecz członków federacji w organizowaniu szkoleń dla hodowców i użytkowników koni,
- udzielanie pomocy członkom Związków będących członkami PZHK w nabywaniu i zbywaniu koni,
- popieranie nowoczesnych metod hodowli i chowu oraz użytkowania koni,
- wprowadzanie, mających na uwadze dobro hodowli koni, zasad organizowania się hodowców koni,
- współdziałanie z podmiotami trzecimi, w celu wypracowania metod doskonalenia hodowli i chowu koni,
- współpracę z właściwymi władzami w wykonywaniu obowiązujących przepisów prawnych w zakresie hodowli i chowu koni,
- inicjowanie i organizowanie pokazów i wystaw koni,
- współdziałanie z odpowiednimi podmiotami przy sprzedaży koni,
- udzielanie porad i pomocy fachowej,
- organizowanie konferencji, seminariów, odczytów, wyjazdów specjalistycznych itp.,
- zakładanie specjalistycznych bibliotek, popularyzowanie prasy fachowej,
- organizowanie szkoleń w zakresie hodowli i chowu koni, podkownictwa, zoohigieny i użytkowania koni,
- współpracę z organizacjami jeździeckimi,
- popularyzację turystyki wypoczynku i terapii leczniczej przy użyciu koni,
- wydawanie publikacji fachowych,
- współpracę z podmiotami działającymi w obszarze zootechniki,
- współdziałanie ze służbą weterynaryjną w celu zapobiegania i zwalczania chorób koni,
- pomoc w nawiązywaniu przez członków Związków będących członkami PZHK bezpośrednich kontaktów z hodowcami i użytkownikami koni w kraju i zagranicą,
- prowadzenie systemu informatycznego dla potrzeb oceny wartości użytkowej i hodowlanej koni,
- prowadzenie specjalistycznych szkoleń zawodowych dla osób prowadzących ocenę wartości użytkowej koni oraz identyfikację koni i na tej podstawie wydawanie odpowiednich uprawnień w tym zakresie,
- występowanie z wnioskami o odznaczenia i nagrody państwowe dla zasłużonych hodowców i działaczy w dziedzinie hodowli koni,
- podejmowanie innych działań, niezbędnych dla osiągnięcia celów statutowych PZHK.
- PZHK może prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie działalności usługowej wspomagającej chów i hodowlę zwierząt gospodarskich (PKD 01.62 Z).
- Do prowadzenia działalności gospodarczej PZHK może utworzyć odrębny podmiot w formie spółki prawa handlowego.
Rozdział 3.
Członkowie ich prawa i obowiązki
§ 3.
- Członkowie PZHK dzielą się na zwyczajnych, wspierających i honorowych.
- Członkami zwyczajnymi są Związki posiadające osobowość prawną i zarejestrowane zgodnie z obowiązującymi przepisami we właściwym rejestrze, które podpisały deklarację członkowską.
- Członkami wspierającymi PZHK, po podpisaniu deklaracji, mogą być osoby prawne (związki rasowe, stowarzyszenia lub inne podmioty), o zasięgu większym niż jedno województwo, związane z hodowlą lub chowem koni, działające na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
- Złożenie deklaracji członkowskiej jest równoznaczne z przyjęciem treści statutu PZHK i zobowiązaniem do jego przestrzegania.
- Członkami honorowymi mogą być osoby prawne, jednostki nie posiadające osobowości prawnej i osoby fizyczne, szczególnie zasłużone dla PZHK.
- Członkowie zwyczajni i wspierający działają w PZHK za pośrednictwem swego przedstawiciela lub przedstawicieli wybranych zgodnie ze statutem danego członka.
- Przedstawiciele członków zwyczajnych mają czynne i bierne prawa wyborcze do władz PZHK.
- Osoby wybrane do władz statutowych mają obowiązek brać czynny udział w pracach tych organów.
- Członkowie PZHK mają obowiązek stosować się do postanowień niniejszego statutu, uchwał, regulaminów i wytycznych władz PZHK, brać czynny udział w pracach PZHK oraz dążyć do realizowania celów i zadań statutowych.
- Członkowie zwyczajni i wspierający mają obowiązek systematycznie i terminowo opłacać składki członkowskie.
§ 4.
Uzyskanie członkostwa.
- Członkowie zwyczajni i wspierający są przyjmowani przez Zarząd PZHK, po dokonaniu oceny zgodności ich statutów z zasadami i celami działania PZHK.
- Wniosek o przyjęcie na członka jest rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Zarządu. Uchwała o uwzględnieniu wniosku (o przyjęciu na członka) jest doręczana zainteresowanemu w ciągu 20 dni od daty jej podjęcia.
- Uchwała o nieuwzględnieniu wniosku o przyjęcie na członka musi być uzasadniona na piśmie w terminie 20 dni od jej podjęcia.
- Od decyzji Zarządu PZHK przysługuje odwołanie do Walnego Zjazdu w terminie 20 dni od otrzymania uzasadnienia uchwały, za pośrednictwem Zarządu.
- Uchwała Walnego Zjazdu jest ostateczna.
§ 5.
Członkowie wspierający.
- Członkowie wspierający mają prawo uczestniczyć w Walnym Zjeździe z głosem doradczym oraz mają prawo przez swojego przedstawiciela uczestniczyć w pracach Zarządu z głosem doradczym.
- Członkowie wspierający mają obowiązek wspierać realizację zadań i celów statutowych oraz systematycznie i terminowo opłacać składki członkowskie w wysokości co najmniej minimalnej, określonej uchwałą Walnego Zjazdu.
§ 6.
Utrata członkostwa.
- Członek traci prawa członkowskie wskutek:
- pisemnej rezygnacji z członkostwa złożonej do Zarządu – w takim wypadku członkostwo ustaje po upływie pełnych 3 miesięcy od otrzymania przez Zarząd oświadczenia o rezygnacji z członkostwa,
- ustania osoby prawnej – członkostwo ustaje z chwilą zaistnienia tego zdarzenia,
- podjęcia uchwały przez Zarząd o skreśleniu z listy członków.
- Skreślenie z listy członków może nastąpić wskutek:
- działania na szkodę PZHK lub podmiotów zrzeszonych w PZHK,
- naruszenia statutu PZHK lub niewykonywania uchwał władz PZHK,
- niepłacenia składek co najmniej przez rok. Uchwałę w tym zakresie podejmuje Zarząd, powiadamia o niej zainteresowanego i udziela mu miesięcznego terminu uiszczenia zaległości. Zapłacenie w terminie całego długu powoduje automatyczne uchylenie uchwały o skreśleniu z listy członków. Po zapłaceniu w terminie co najmniej 3/4 długu Zarząd może podjąć uchwałę o rozłożeniu na raty pozostałej części zaległości.
- Od uchwały tej służy zainteresowanemu prawo odwołania do najbliższego Walnego Zjazdu za pośrednictwem Zarządu w terminie dwudziestu dni od otrzymania uchwały wraz z uzasadnieniem.
- Członek PZHK traci członkostwo po bezskutecznym upływie terminu do wniesienia odwołania do Walnego Zjazdu, a w wypadku wniesienia odwołania w dniu podjęcia przez Walny Zjazd uchwały podtrzymującej uchwałę Zarządu o skreśleniu członka.
- Uchwała Walnego Zjazdu jest ostateczna.
- W szczególnych przypadkach Zarząd może podjąć uchwałę o zawieszeniu w prawach członka na czas do uprawomocnienia się uchwały o skreśleniu członka.
- Podmiot, który utracił członkostwo, ma obowiązek rozliczyć z PZHK wzajemne zobowiązania, w terminie określonym uchwałą Zarządu.
- Uchwałę o skreśleniu z listy członków podejmuje Zarząd i wraz z uzasadnieniem doręcza ją zainteresowanemu w terminie nie późniejszym niż 20 dni od jej podjęcia.
- W przypadkach, o których mowa w ust. 2, Zarząd może zamiast podjęcia decyzji o skreśleniu z listy członków PZHK, podjąć decyzję o zawieszeniu w prawach członka PZHK na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Postanowienia ust. 3, 4 i 6 stosuje się odpowiednio
Rozdział 4.
Sekcje PZHK.
§ 7.
- PZHK może powoływać sekcje rasowe, użytkowe lub inne o zasięgu krajowym, jako wyodrębnione jednostki, zwane dalej Sekcjami, działające na podstawie statutu PZHK i wewnętrznego regulaminu zatwierdzonego przez Walny Zjazd.
- Sekcje działają jako wyodrębnione jednostki PZHK.
- Sekcje są powoływane i znoszone uchwałą Walnego Zjazdu.
- Przedstawiciele Sekcji, wyłonieni zgodnie z regulaminem, biorą udział w Walnym Zjeździe i pracach Zarządu z głosem doradczym.
Rozdział 5.
Władze PZHK.
§ 8.
Zasady ogólne.
- Władzami PZHK są:
- Walny Zjazd Delegatów, zwany dalej Walnym Zjazdem,
- Prezes PZHK zwany dalej Prezesem.
- Zarząd PZHK, zwany dalej Zarządem oraz Prezydium Zarządu wyłaniane przez Zarząd, wyłaniane przez Zarząd, zwane dalej Prezydium
- Komisja Rewizyjna PZHK, zwana dalej Komisją Rewizyjną,
- Sąd Koleżeński PZHK, zwany dalej Sądem Koleżeńskim.
- Kadencja wszystkich władz trwa 4 lata i kończy się chwilą wyboru nowych władz przez Walny Zjazd.
- Delegatami na Walny Zjazd są członkowie Związków będących członkami PZHK, wybrani prawomocną uchwałą Związków, które reprezentują.
- Regulamin wyboru Delegatów na Walny Zjazd określa Zarząd. Statutowe założenia do tego Regulaminu są następujące:
- Związki wchodzące w skład PZHK otrzymują mandaty dla Delegatów proporcjonalnie do liczby swoich członków, za których jest opłacana składka na zasadach określonych przez Zarząd,
- Związek, którego liczebność jest zbyt mała do otrzymania mandatu dostaje jeden mandat, bez względu na liczbę członków.
- Do władz mogą kandydować tylko delegaci na Walny Zjazd.
- Do władz PZHK nie mogą kandydować osoby karane lub przeciwko którym toczy się postępowanie karne. Kandydat składa w tym zakresie pisemne oświadczenie.
- Do władz nie mogą kandydować pracownicy PZHK lub Związków.
- Głosowanie w sprawach personalnych jest tajne chyba, że co najmniej 2/3 uprawnionych do głosowania opowie się za głosowaniem jawnym.
- Głosowanie w pozostałych wypadkach jest jawne chyba, że co najmniej 2/3 uprawnionych opowie się za głosowaniem tajnym.
Walny Zjazd.
§ 9.
Zasady ogólne.
- Walny Zjazd jest najwyższą władzą PZHK.
- Walny Zjazd może być zwyczajny lub nadzwyczajny.
- O terminie, miejscu i porządku dziennym Walnego Zjazdu delegaci muszą być powiadomieni co najmniej na 14 dni przed terminem.
- Zwyczajny Walny Zjazd jest zwoływany przez Zarząd dwa razy w ciągu kadencji.
- Nadzwyczajny Walny Zjazd zwołuje Zarząd z własnej inicjatywy lub, w terminie 6 tygodni od daty zgłoszenia wniosku, na pisemny wniosek:
- Komisji Rewizyjnej lub,
- co najmniej 1/3 delegatów na ostatni Walny Zjazd
- W wypadku bezczynności Zarządu, Nadzwyczajny Walny Zjazd może zwołać, po bezskutecznym upływie terminu określonego w ust. 5, ten kto złożył wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu.
- Nadzwyczajny Walny Zjazd rozpatruje tylko sprawy, dla których został zwołany.
- Czynne i bierne prawa wyborcze mają delegaci.
- Członkowie ustępujących władz PZHK, którzy nie zostali wybrani delegatami, członkowie wspierający, przedstawiciele Sekcji oraz zaproszeni goście uczestniczą w zjeździe z głosem doradczym.
- Walny Zjazd obraduje zgodnie z porządkiem dziennym obrad, przyjętym regulaminem obrad, a uchwały są podejmowane bezwzględną większością głosów.
- Podjęcie uchwały o wyborze prezesa PZHK wymaga uzyskania co najmniej 50% + 1 głos uprawnionych do głosowania, obecnych na Zjeździe.
- Walny Zjazd wymaga obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- W przypadku braku połowy uprawnionych do głosowania Walny Zjazd odbywa się w II terminie, w tym samym dniu pół godziny później, bez względu na liczbę uprawnionych do głosowania. Drugi termin winien być podany w zawiadomieniu o zwołaniu Zjazdu.
§ 10.
Kompetencje Walnego Zjazdu.
Do właściwości Walnego Zjazdu należy:
- uchwalanie głównych kierunków działalności oraz wytycznych do opracowania planów pracy i preliminarzy budżetowych PZHK,
- rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego,
- rozpatrywanie wniosków Komisji Rewizyjnej dotyczących udzielenia Zarządowi absolutorium i podejmowanie uchwał co do dalszych losów Zarządu w razie nie uzyskania przez Zarząd absolutorium,
- zatwierdzanie sprawozdań finansowych PZHK, z zastrzeżeniem § 18, pkt 5 niniejszego Statutu,
- wybór w osobnym głosowaniu Prezesa,
- wybór Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego a także ich odwoływanie w czasie trwania kadencji, oraz odwoływanie członków Zarządu w czasie trwania kadencji,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu o skreśleniu z listy członków,
- ustalanie wysokości i sposobu pobierania wpisowego, składek członkowskich, wysokości minimalnej składki od członków wspierających i innych opłat od Związków oraz zasad podziału i wykorzystania przychodów,
- powoływanie i rozwiązywanie Sekcji oraz uchwalanie ich regulaminów,
- ustalanie sumy, do jakiej PZHK może zaciągać zobowiązania,
- uchwalanie zmian statutu,
- uchwalanie regulaminu prac Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego,
- nadawanie, na wniosek Kapituły Odznaczeń, godności honorowego prezesa, honorowego członka PZHK oraz przyznawanie honorowej statuetki i złotej odznaki PZHK, na zasadach określonych w regulaminie Kapituły Odznaczeń,
- podejmowanie uchwał o rozwiązaniu PZHK i przeznaczeniu jego majątku.
Zarząd.
§ 11.
Zasady ogólne.
- W skład Zarządu wchodzi po jednej osobie spośród członków zarządów poszczególnych Związków , zgodnie z ich statutem, a jeżeli nie jest to określone w statucie to zgodnie z uchwałą Walnego Zjazdu Związku.
- W skład Zarządu wchodzi również Prezes wybierany na zasadach określonych w Statucie.
- W ramach Zarządu działa Prezydium Zarządu. W skład Prezydium Zarządu wchodzą Prezes, dwóch Wiceprezesów, Sekretarz i 3 członków wybieranych przez Zarząd.
- Pierwsze posiedzenie Zarządu zwołuje Prezes w terminie najpóźniej 14 dni od zakończenia Walnego Zjazdu Delegatów, w celu ukonstytuowania się w tym wyboru Prezydium.
- Nie uzyskanie przez Zarząd absolutorium, jest jednoznaczne z odwołaniem jego członków. W takim wypadku Walny Zjazd dokonuje wyboru nowego Zarządu lub podejmuje uchwałę o dalszym działaniu Zarządu na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
- Członek Zarządu może być zawieszony w czynnościach w czasie trwania kadencji z przyczyn wymienionych w ust. 7 orzeczeniem Sądu Koleżeńskiego na okres do najbliższego Walnego Zjazdu.
- Wniosek o zawieszenie członka Zarządu może złożyć Zarząd, Komisja Rewizyjna lub członek PZHK.
- Członek Zarządu może być odwołany w czasie trwania kadencji uchwałą Walnego Zjazdu z powodu naruszenia statutu lub nienależytego wykonywania obowiązków, na wniosek Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub Sądu Koleżeńskiego. Uchwała Walnego Zjazdu jest ostateczna.
§ 12.
Kompetencje Zarządu.
- Do zadań Zarządu należy:
- czuwanie nad przestrzeganiem Statutu, uchwał Walnego Zjazdu oraz Zarządu przez członków PZHK,
- przedkładanie projektów dokumentów na Walny Zjazd,
- ustalanie zasad tworzenia funduszów i gospodarowanie tymi funduszami,
- wybór i odwoływanie członków Prezydium Zarządu na wniosek Prezesa,
- ustalanie wytycznych dla Prezydium i ocena jego działalności,
- podejmowanie decyzji o nabywaniu i zbywaniu nieruchomości,
- przyjmowanie i skreślanie członków PZHK,
- tworzenie i likwidacja na wniosek Prezydium biura PZHK, zatrudniającego pracowników etatowych wykonujących zadania statutowe PZHK oraz hodowlane przekazane lub zlecone przez ministra właściwego do spraw rolnictwa oraz inne przewidziane przez przepisy prawa,
- powoływanie i odwoływanie na wniosek Prezydium dyrektora PZHK, kierującego pracami biura PZHK,
- zwoływanie Walnych Zjazdów Delegatów,
- przedkładanie Walnemu Zjazdowi sprawozdań z działalności Zarządu oraz programu działania PZHK,
- powoływanie Komisji Ksiąg Stadnych (Rejestrów), Rady Hodowlanej oraz uchwalanie regulaminów ich działania,
- powoływanie Kapituły Odznaczeń oraz uchwalanie regulaminu jej działania,
- podejmowanie decyzji o przystępowaniu PZHK do innych organizacji,
- wybieranie delegatów na zjazdy organizacji, których PZHK jest członkiem zgodnie z zasadami obowiązującymi w tych organizacjach,
- występowanie do właściwych organów z wnioskiem o uchylenie uchwał organów członków PZHK,
- składanie wniosków do Walnego Zjazdu o odwołanie członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego w czasie trwania kadencji,
- składanie wniosków do Sądu Koleżeńskiego w sprawach o zawieszenie członka Zarządu lub członka Komisji Rewizyjnej na okres do najbliższego Walnego Zjazdu,
- powoływanie komisji problemowych o charakterze doradczym, w skład których wchodzą wybrani członkowie Zarządu Głównego i ewentualnie zaproszeni specjaliści.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd ma prawo zawiesić prezesa w pełnieniu obowiązków i zwołać w terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia uchwały o zawieszeniu Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów PZHK. Decyzja Zarządu o zwieszeniu prezesa podejmowana jest większością 2/3 głosów członków Zarządu w głosowaniu tajnym.
- Zawieszenie prezesa w czynnościach nie pozbawia go członkostwa w Zarządzie.
§ 13.
Posiedzenia Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu są zwoływane przez Prezesa lub zastępującego go wiceprezesa co najmniej 2 razy do roku.
- Posiedzenie Zarządu jest zwoływane w ciągu 14 dni od wniosku złożonego w formie pisemnej przez co najmniej 1/3 członków Zarządu lub Komisję Rewizyjną.
- Dla ważności uchwał Zarządu wymagana jest bezwzględna większość głosów przy obecności co najmniej połowy członków. Uchwały Zarządu podpisuje prezes lub wiceprezes prowadzący posiedzenie.
- W posiedzeniach Zarządu biorą udział z głosem doradczym przedstawiciele członków wspierających i Sekcji, a mogą brać udział: przewodniczący Komisji Rewizyjnej (lub jego zastępca), pracownicy etatowi PZHK, Związków oraz inni zaproszeni goście. Decyzję w tej sprawie podejmuje Prezes lub zastępujący go Wiceprezes.
§ 14.
Prezydium Zarządu.
- Prezydium Zarządu zwane dalej Prezydium, składa się z 7 osób: prezesa, I wiceprezesa, II wiceprezesa, sekretarza, i 3 członków.
- Do kompetencji Prezydium należą wszystkie sprawy PZHK nie zastrzeżone w Statucie dla innych w władz, w szczególności:
- kierowanie działalnością PZHK,
- zatwierdzanie planów działalności oraz preliminarzy finansowych zgodnie z wytycznymi Walnego Zjazdu i Zarządu Głównego,
- zarządzanie majątkiem PZHK,
- realizowanie uchwał Walnych Zjazdów oraz Zarządu,
- nawiązywanie kontaktów i wymiana doświadczeń hodowlanych z pokrewnymi podmiotami w kraju i za granicą,
- ustalanie ilości etatów dla biura PZHK,
- występowanie z wnioskiem do Zarządu o powoływanie i odwoływanie dyrektora PZHK,
- opiniowanie kandydatów na kierowników biur Związków, wykonujących zadania PZHK realizowane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, na wniosek ich Zarządów, a także wnioskowanie do Zarządów Związków członków PZHK o odwołanie kierowników biur tych Związków.
- uchwalanie regulaminu organizacyjnego biura PZHK oraz ustalanie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w PZHK i opiniowanie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w Związkach – członkach PZHK wykonujących zadania PZHK realizowane na podstawie obowiązujących przepisów prawa,
- dokonywanie zmian w preliminarzu finansowym na wniosek dyrektora PZHK,
- podpisywanie sprawozdań finansowych sporządzanych na podstawie obowiązujących przepisów prawa,
- powoływanie komisji egzaminacyjnej do spraw nadawania uprawnień wpisu do ksiąg i określanie regulaminu jej działania.
- Do obowiązków Prezydium należy przedkładanie Zarządowi sprawozdań i wniosków dotyczących działalności PZHK.
- W celu realizacji zadań statutowych, PZHK może zawierać stosowne umowy ze Związkami. Umowy te są wiążące i stanowią podstawę współpracy dla biura PZHK i biur Związków.
§ 15.
Posiedzenia Prezydium.
- Posiedzenie Prezydium zwołuje prezes lub zastępujący go wiceprezes co najmniej 4 razy do roku.
- Ponadto prezes lub zastępujący go wiceprezes zobowiązany jest zwołać posiedzenie Prezydium na wniosek trzech członków Prezydium lub Komisji Rewizyjnej.
- Prezydium podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 4 członków w tym prezesa lub wiceprezesa prowadzącego posiedzenia Prezydium pod nieobecność prezesa. Uchwały Prezydium podpisuje prezes lub wiceprezes prowadzący obrady.
§ 16.
Prezes PZHK.
- Do obowiązków prezesa należy w szczególności:
- reprezentowanie PZHK w kraju i na zewnątrz,
- przewodniczenie w pracach Zarządu i Prezydium Zarządu,
- zawieranie i rozwiązywanie umów z dyrektorem PZHK,
- Prezesa zastępuje pierwszy wiceprezes, a w przypadku niemożności wykonywania przez niego obowiązków drugi wiceprezes, którzy wybierani są przez Zarząd spośród jego członków na wniosek Prezesa bezwzględną większością głosów wszystkich uprawnionych do głosowania członków Zarządu.
- Prezes PZHK składa oświadczenia woli w imieniu PZHK samodzielnie, a wiceprezes razem z innym członkiem Prezydium.
- Prezes samodzielnie lub 2 wiceprezesów łącznie może ustanowić pełnomocnika do określonego rodzaju czynności lub do określonej czynności. Pełnomocnik działa na podstawie pełnomocnictwa rodzajowego lub szczególnego.
Komisja Rewizyjna
§ 17.
Zasady ogólne.
- Komisja Rewizyjna PZHK wybierana przez Walny Zjazd Delegatów jest wewnętrzną władzą kontrolną PZHK.
- Komisja Rewizyjna składa się z 5 członków.
- Komisja Rewizyjna konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu, zwołanym nie później niż 14 dni po zakończeniu Walnego Zjazdu, na którym została wybrana i wybiera spośród siebie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
- Komisja Rewizyjna ma prawo wglądu we wszystkie dokumenty prowadzone przez władze PZHK.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej podejmowane są bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 3 członków Komisji. Uchwały Komisji podpisuje przewodniczący lub wiceprzewodniczący prowadzący posiedzenie.
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej zwołuje przewodniczący lub zastępujący go w przypadku niemożności wykonywania przez niego funkcji wiceprzewodniczący co najmniej 2 razy do roku.
- Komisja Rewizyjna działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Walny Zjazd.
- Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrolę w miarę potrzeb z własnej inicjatywy, bądź na wniosek Zarządu lub Prezydium.
- Członek Komisji Rewizyjnej może być odwołany w czasie trwania kadencji uchwałą Walnego Zjazdu z powodu naruszenia statutu lub nienależytego wykonywania obowiązków, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub Zarządu . Uchwała Walnego Zjazdu jest ostateczna.
- Członek Komisji Rewizyjnej może być zawieszony w czynnościach z powodów, o których mowa w ust. 9 w czasie trwania kadencji uchwałą Sądu Koleżeńskiego na okres do najbliższego Walnego Zjazdu.
§ 18.
Zadania Komisji Rewizyjnej
Do zadań Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrola statutowej działalności PZHK,
- składanie Walnemu Zjazdowi sprawozdań i wniosków,
- składanie wniosków o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu,
- składanie Walnemu Zjazdowi Delegatów wniosków w przedmiocie udzielenia absolutorium dla Zarządu,
- zatwierdzanie sprawozdań finansowych PZHK w przypadku gdy w określonym odrębnymi przepisami terminie nie obraduje Walny Zjazd Delegatów,
- dokonywanie wyboru podmiotu do badania sprawozdania finansowego PZHK, o ile przepisy prawa nie stanowią inaczej,
- składanie wniosków do Walnego Zjazdu o odwołanie członka Zarządu lub członka Komisji Rewizyjnej w czasie trwania kadencji,
- składanie wniosków do Sądu Koleżeńskiego o zawieszenie w czynnościach członka Komisji Rewizyjnej na okres do najbliższego Walnego Zjazdu.
Sąd Koleżeński
§ 19.
Zasady ogólne
- Sąd Koleżeński składa się z 5 członków.
- Sąd Koleżeński konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu, zwołanym nie później niż 14 dni po zakończeniu Walnego Zjazdu, na którym został wybrany i wybiera spośród siebie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
- Członek Sądu Koleżeńskiego może być odwołany w czasie trwania kadencji uchwałą Walnego Zjazdu z powodu naruszenia statutu lub nienależytego wykonywania obowiązków, na wniosek Sądu Koleżeńskiego lub Zarządu. Uchwała Walnego Zjazdu jest ostateczna
- Sąd Koleżeński działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Walny Zjazd.
§ 20.
Zadania Sądu Koleżeńskiego
Do zadań Sądu Koleżeńskiego należy:
- wydawanie, na wniosek Zarządu, opinii w sprawach pozbawienia członkostwa PZHK,
- orzekanie w sprawach zawieszenia w czynnościach członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- rozstrzyganie sporów o prawa i obowiązki członkowskie oraz spraw spornych wynikających z członkostwa w PZHK.
§ 21.
Zasady działania Sądu Koleżeńskiego
- Sąd Koleżeński orzeka jako pierwsza instancja. Od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego jako pierwszej instancji służy stronom odwołanie do Walnego Zjazdu, za pośrednictwem Sądu Koleżeńskiego, w terminie 30 dni od otrzymania uzasadnienia orzeczenia, które musi być doręczone zainteresowanym w ciągu 14 dni od wydania orzeczenia. Uchwała Walnego Zjazdu w sprawie rozstrzygnięcia odwołania jest ostateczna.
- Uchwały Sądu Koleżeńskiego podejmowane są bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 3 członków Sądu. Uchwały Sądu podpisuje przewodniczący lub wiceprzewodniczący prowadzący posiedzenie.
- Sąd Koleżeński podejmuje postępowanie na wniosek członków PZHK, co najmniej 1/3 członków Zarządu, Prezydium Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej.
- Posiedzenia Sądu Koleżeńskiego zwołuje przewodniczący lub zastępujący go w przypadku niemożności wykonywania przez niego funkcji wiceprzewodniczący.
Rozdział 6.
Biuro PZHK
§ 22.
- Biuro PZHK jest powoływane i rozwiązywane przez Zarząd na wniosek Prezydium.
- Prezydium określa ilość etatów dla biura.
- Dyrektora PZHK powołuje i odwołuje Zarząd na wniosek Prezydium.
- Prezydium ustala zakres obowiązków i uprawnień dyrektora PZHK w formie uchwały.
- Prezydium ustala zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w PZHK.
- Prezydium ustala w formie regulaminu zadania biura i sposób ich finansowania.
- Dyrektor biura PZHK uczestniczy w pracach Zarządu i Prezydium z głosem doradczym oraz uczestniczy w pracach Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego na ich zaproszenie, z głosem doradczym.
- Dyrektor PZHK jest kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu Kodeksu Pracy.
Rozdział 7.
Gospodarka finansowa PZHK
§ 23.
- Źródłami finansowania działalności statutowej PZHK są:
- PZHK może prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie lub przez wyodrębnione do prowadzenia tej działalności jednostki.
- PZHK może nabywać i zbywać majątek ruchomy i nieruchomy oraz tworzyć fundusze.
- udział PZHK w przychodach członków na zasadach określonych przez Walny Zjazd, w szczególności z wpisowego, składek członkowskich w tym od członków wspierających oraz innych składek,
- opłat za czynności zootechniczne, opłat za czynności związane z identyfikacją koni i wydawaniem dla nich paszportów,
- dotacje i darowizny,
- inne źródła wynikające z przepisów lub umów,
- dochody z działalności gospodarczej,
- inne wpływy związane z działalnością PZHK oraz środki uzyskiwane wg zasad określonych w odrębnych przepisach.
- Projekt uchwały w sprawie zasad wnoszenia i wysokości podstawowej składki członkowskiej wnosi pod obrady Walnego Zjazdu Zarząd.
- Gospodarka finansowa jest jawna dla członków PZHK.
- Zarząd może tworzyć fundusze i gospodarować nimi zgodnie z podjętą przez siebie uchwałą.
- Kontrolę nad celowością powołania funduszu i prawidłowością gospodarowania środkami funduszu sprawuje Walny Zjazd poprzez przyjęcie lub odrzucenie sprawozdania Zarządu.
- Decyzje o zbywaniu i nabywaniu majątku PZHK podejmuje w formie uchwały Zarząd.
- Dochód z działalności gospodarczej PZHK może być przeznaczony wyłącznie na cele statutowe PZHK.
- Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
Rozdział 8.
Zmiany statutu i rozwiązanie PZHK
§ 24.
Zmiana statutu
Zmiana statutu może być dokonana wyłącznie uchwałą Walnego Zjazdu, większością 2/3 głosów delegatów przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych.
§ 25.
Rozwiązanie PZHK.
- Uchwała o rozwiązaniu PZHK musi zawierać co najmniej następujące postanowienia:
- Rozwiązanie PZHK może nastąpić wyłącznie uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu, zwołanym wyłącznie w tym celu, podjętą większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej 2/3 osób uprawnionych.
- postawienie PZHK w stan likwidacji,
- powołanie spośród delegatów na Walny Zjazd 5 osobowej Komisji Likwidacyjnej, która przejmuje czynności Zarządu na okres do zakończenia likwidacji,
- określenie terminu likwidacji – termin ten może być przedłużony uchwałą Komisji Rewizyjnej na wniosek Komisji Likwidacyjnej,
- określenie przeznaczenia majątku pozostałego po likwidacji PZHK /majątek ten może być wyłącznie przeznaczony na cele związane z hodowlą koni/.
- W okresie likwidacji nie działa Prezydium ani Sąd Koleżeński.
- Komisja Likwidacyjna po zakończeniu czynności likwidacyjnych przedstawia Komisji Rewizyjnej sprawozdanie.
- Komisja Rewizyjna po zatwierdzeniu sprawozdania Komisji Likwidacyjnej, składa do właściwego sądu wniosek o wykreślenie PZHK z rejestru.
Uchwała Nr 9/2018
Walnego Zjazdu Delegatów
Polskiego Związku Hodowców Koni
z dnia 23 maja 2018 r.
w sprawie: zmiany Statutu Polskiego Związku Hodowców Koni.
Na podstawie § 10 pkt 11 oraz § 24 Statutu Polskiego Związku Hodowców Koni, Walny Zjazd Delegatów uchwala co następuje:
§ 1.
- W Statucie Polskiego Związku Hodowców Koni stanowiącego załącznik do uchwały Nr 13/2014 Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Hodowców Koni z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie uchwalenia statutu Polskiego Związku Hodowców Koni § 9 ust. 10 otrzymuje brzmienie:
„10. Walny Zjazd obraduje zgodnie z porządkiem dziennym obrad, przyjętym regulaminem obrad, a uchwały są podejmowane bezwzględnąwiększością głosów.” - Tekst jednolity Statutu Polskiego Związku Hodowców Koni po zmianach wprowadzonych w ust. 1 stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Polskiego Związku Hodowców Koni.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik do uchwały
Nr 9/2018
z dnia 23 maja 2018 r.